Výber kŕmidla

Kŕmidiel nájdeme na trhu nepreberné množstvo. Záleží len na našom vkuse, aké si vyberieme. Okrem estetických nárokov by sme ale mali myslieť aj na praktickosť výrobku. Obľúbené je kŕmidlo typu domček. Najčastejšie sa vyrába z dreva či plastu – drevo aj plast sú oveľa lepšie materiály, ako napríklad kov, ktorý môže namŕzať a kĺzať. Plastové kŕmidlá sa navyše aj veľmi dobre čistia.

Dizajnové plastové kŕmidlá z kvalitného plastu vyrába napr. česká spoločnosť Plastia.

Foto Wolfgang Hübner
Foto Plastia

Kŕmidlo by malo mať strechu, ktorá presahuje cez základňu – chráni tak potravu pred dažďom a snehom. Vlhká potrava sa môže rýchlejšie kaziť a pôsobiť vtákom zažívacie problémy. Na také účely je výhodné kŕmidlo so zásobníkom.

Veľmi praktické sú tiež kŕmidlá tubusové, ktoré dobre chránia potravu pred znečistením. Navyše sa u nich vtáky príliš nestretávajú a minimalizuje sa tak prenos infekcií.

Obľúbené medzi vtákmi mnohých druhov sú tukové kŕmidlá. Najčastejšie ich zoženieme v podobe lojových gulí. Tie je vždy nutné vybaliť zo sieťok a umiestniť do nosičov. Nosiče na lojové gule môžu byť kovové alebo plastové, ak by sme chceli byť prírode ešte bližšie, môžeme zakúpiť rôzne zásobníky na lojové gule.Výhodou je, že do zásobníkov umiestnime viac lojových gulí naraz. Pokiaľ nie sme obmedzení miestom, pripravíme v záhrade či okolí domu (aj na balkóne to ide) rôzne typy kŕmidiel, aby si každý návštevník prišiel na svoje.

Kam umiestniť kŕmidlo

Kŕmidlá umiestňujeme na pokojné a dobre prehľadné miesto, najlepšie v tieni, odkiaľ majú vtáky rozhľad a môžu včas uniknúť pred prípadnými predátormi. Pokiaľ umiestňujeme krmítko na tyč alebo na strom tak, že by do neho mohla vliezť alebo vyskočiť mačka, je veľmi vhodné zabezpečiť tyč alebo kmeň zubatým golierom z plechu či drôtov, cez ktorý sa mačka nedostane.

Kto nemá záhradu, môže kŕmidlo umiestniť na balkón. Ak je krytý, nemusí mať kŕmidlo ani vlastnú striešku – stačí jednoduchá drevená tácka. Ďalšou možnosťou je kŕmidlo pripevniť na parapet či pomocou prísavky na okenné sklo.

Veľké sklenené plochy v blízkosti krmítka zabezpečíme záclonami alebo nálepkami. Vtáky by do nich mohli naraziť a vážne sa poraniť či zabiť. Samolepky zoženieme napr. v našom e-shope. K dispozícii je výber rôznych siluet vhodných na zabezpečenie okna, na tvare nezáleží. V ponuke sú aj ľudskému oku takmer neviditeľné UV-samolepky.

Neviete si rady s výberom kŕmidla? Chcete sa dozvedieť o prikrmovaní vtáctva viac?

Navštivte stránky SOS/Birdlife Slovensko venované zimnému prikrmovaniu.