Určovanie druhov

Vtáčí svet je pestrý, plný poletujúcich, poskakujúcich a skrývajúcich sa operencov. Poznať, koho práve pozorujeme, môže byť najprv oriešok. Ale keď sa nám to podarí, máme z pozorovania dvojnásobné potešenie. Naučiť sa poznávať najčastejšie druhy na kŕmidle zvládne s trochou tréningu každý z nás.
  • vrabec-1
  • drozd-1
  • hrdlicka_holub-1
  • datle-1
  • sykorky_horna_uhliarka-1
  • zlna-1
  • stehlik_strnadka
  • krkavcoviti

Ako začať s určovaním vtákov

  • Na kŕmidle – potrava vtáky priláka do našej blízkosti a my máme skvelú príležitosť si ich lepšie pozrieť.
  • Postupne a tými najčastejšími druhmi – nižšie na stránke nájdeme ich zoznam aj tipy na určovanie. Skvelou pomôckou je pomocný hárok s dvanástimi najbežnejšími návštevníkmi kŕmidiel, ktorý navyše využijeme aj pri sčítaní Vtáčej hodinky.
  • Dobrými pomocníkmi sú príručky na určovanie vtákov a kvalitný ďalekohľad. Neviete akú príručku vybrať? Pomôžeme vám.

Na čo sa pri určovaní zamerať

  • Sfarbenie – každého vtáka nájdeme vyobrazeného niekde vo svojom terénnom kľúči. Zamerajme sa na výrazné znaky, namiesto porovnávania každého jednotlivého pierka.
  • Veľkosť – aký veľký je pozorovaný vták? Ako sýkorka, drozd, hrdlička či straka? Porovnaním veľkosti neznámeho operenca s druhmi, ktoré bežne vídame, nám pri určovaní veľmi pomôže.
  • Správanie, pohyby – každý vtáčí druh sa pohybuje svojím typickým spôsobom. Sýkorka si pre každé zrniečko slnečnice väčšinou zaletí zvlášť, zelienka sa neváha v kŕmidle usadiť a hodovať bez prestania. Všímajme si, akým spôsobom vtáky lietajú, poskakujú, reagujú na seba.

Vtáčie druhy pre začiatočníkov

Naučme sa sýkorky, vrabce a drozda a máme skvelý základ pre určovanie najbežnejších operencov. U všetkých druhov navyše nájdeme tip, akou potravou ich na krmítku potešíme.

Sýkorka veľká a belasá – naše „žlté“ sýkorky.

Vrabčiak sem, vrabčiak tam – ako ťa len rozoznám?

Drozd čierny je dobre známy. A vzácnejšieho drozda čvíkotu poznáte?

Vtáčie druhy pre mierne pokročilých

Pokiaľ už bezpečne spoznáme sýkorky, vrabce a drozda, je na čase zoznámiť sa aj s ďalšími bežnými návštevníkmi kŕmidiel.

Zelenožltí návštevníci – stehlíky zelienka a čížik.

Kto to šplhá po kmeni? Kôrovník alebo brhlík?

Kôrovníkov u nás žije viacero - okrem dlhoprstého ešte krátkoprstý. Odlíšiť ich od seba podľa vzhľadu je oriešok aj pre skúsených ornitológov. Pokiaľ ho počas svojej hodinky pozorujeme, je najlepšie do sčítacieho formulára zapísať kôrovník sp. (sp. ako species, teda druh) a nesnažiť sa o presné určenie, ktoré je bez počúvania spevu takmer nemožné.

Nielen spevavci prilietajú na kŕmidlá – hrdlička a holub.

Oranžová, ružová, červená – poznáš nás?

Šviháci s dlátovitým zobákom – ďateľ veľký a vzácnejší ďateľ prostredný

Neobyčajne pestrí – stehlík a strnádka

Krkavcovité druhy – straka, sojka, havran a kavka

Nenápadné sýkorky – hôrna, uhliarka, chochlatá a mlynárka dlhochvostá

Sýkorke hôrnej je takmer na nerozoznanie podobná sýkorka čiernohlavá. Ako si s nimi poradiť prezradí odstavec „Tvrdé oriešky“.


Malý ako vlašský orech – oriešok hnedý

Žlna zelená

Z času na čas sa v blízkosti kŕmidila objaví aj dravec

Poznáte nenápadné samičky?

Vtáčie druhy pre pokročilých

Všetky predchádzajúce vtáky už bezpečne spoznáme a chceme sa naučiť ešte ďalšie? Siahneme po knižnej príručke.

Tvrdé oriešky – ťažko určiteľné druhy

Rozoznať od seba sýkorku hôrnu a sýkorku čiernohlavú nie je vôbec ľahké a ornitológovia to dobre vedia. Ak ešte nie sme zdatnými expertmi, využime v sčítacom formulári možnosť zadať „druh“ sýkorka hôrna/čiernohlavá. Nie je to žiadna hanba neurčiť v takom prípade druh presne, priam naopak!
Špeciálne v tomto prípade možem do formulára zadať „druh“ sýkorka hôrna/čiernohlavá!
Podobná situácia je u kôrovníkov – naše dva druhy kôrovníka dlhoprstého a kôrovníka krátkoprstého od seba najľahšie rozlíšime pomocou spevu, ktorým sa ale začínajú ozývať až na jar. Ak nás navštívi kôrovník na kŕmidle, najlepším riešením je zapísať ho ako kôrovník sp. (sp. z latinského species, teda druh)

Keď vtáčí druh nepoznám

  • Prejdem si ešte raz určovacie obrázky hore na stránke, prezriem si video.
  • Skúsim ho nájsť v určovacej príručke v knižnej podobe.
  • Vyfotím ho a poprosím o pomoc skúsenejšieho vtáčkara.
Nič nezabralo? Aj to sa stáva - ani skúsení ornitológovia nie sú schopní určiť všetko, čo sa okolo mihne. Je úplne v poriadku to priznať sebe aj ostatným. Vo formulári sa presne pre tieto prípady nachádza kolónka neznámy druh. Pre vedecké spracovanie je vždy lepšie vtáka, ktorým si nie sme istí, zapísať ako neznámy druh, než riskovať, že ho určíme zle alebo si dokonca vymýšľať.
Kresby vtákov: Mike Langman, rspb-images.com.
Fotka sýkorky hôrnej a čiernohlavej: Radek Lučan.